יום רביעי , פברואר 20 2019
דף הבית / מדורים / המומחים / ביטקוין ואת'ריום – מה ההבדלים ובמי כדאי להשקיע

ביטקוין ואת'ריום – מה ההבדלים ובמי כדאי להשקיע

בתקופה האחרונה הולך ועולה כוחם של המטבעות הווירטואליים, עניין ההופך אותם לנכס של ממש. הגידול המתמיד בערך המטבעות, גורם לאנשים רבים להתעניין בתחום ולהשקיע בו כלכלית, לפעמים ללא ידע ממשי במטבעות הווירטואליים, בהבדלים ביניהם ובכדאיות ההשקעה.

ביטקוין ואת'ריום

אנחנו פה כדי לעשות לכם סדר בנושא. לפניכם כל מה שצריך לדעת על מטבעות הביטקוין והאת'ריום, המאפיינים שלהם, היתרונות שלהם והחסרונות שלהם – כך שתוכלו לבצע את ההחלטה המושכלת והטובה ביותר עבורכם.

Bitcoin

ביטקוין הוא המטבע הדיגיטלי הוותיק ביותר שקיים כעת בשוק. המטבע הומצא על ידי סטושי נקמוטו בשנת 2009, וכיום הוא משמש כאמצעי תשלום מקובל בעסקים רבים. הביטקוין מבוסס על טכנולוגיית הבלוקצ'יין, שהינה מעין יומן חשבונאי מבוזר, המתעדכן בזמן אמת ובאופן גלובלי ורושם את כל ההעברות הכספיות שנעשו ב-10 הדקות האחרונות (בכל זמן נתון). הטכנולוגיה הזו למעשה מבוססת על קריפטוגרפיה לצורך אבטחת המערכת והעסקאות, ואינה מנוהלת במקום אחד או תחת ישות אחת, אלא על גבי המחשבים של המשתתפים ברשת. באופן זה, יכול כל אדם להתקין ולהריץ את הבלוקצ'יין במחשב שלו, וכך להצטרף לכוחות המפעילים את התוכנה, או אם תרצו – את היומן החשבונאי. המשתמשים מנהלים את הבלוקצ'יין באמצעות מה שנקרא "ארנק ביטקוין". הביטקוין עצמו הוא למעשה האמצעי להעברת ערך כלשהו, והוא מוגבל ל-21 מיליון מטבעות בלבד בשל האינפלציה. כיום, היצע הביטקוין המתגלגל עומד על 16.7 מיליון מטבעות (מתוך ה-21). נכון לינואר 2019, שער הביטקוין עומד על 3,453 דולר, אך הוא ממשיך ומתעדכן כל הזמן. היתרונות העיקריים של הביטקוין הם:

ביזור – השליטה היא בידי המשתמשים ולא בידי הממשלה או הבנקים.
טראנזאקציות מהירות – העברת כספים במהירות גם בין מדינה למדינה.
הביטקוין אינו ניתן לזיוף.
עמלות העברה נמוכות.
שקיפות – היומן החשבונאי (הבלוקצ'יין) מתעדכן בזמן אמת, נמצא ברשת וחשוף לעיני כל המשתמשים.
על אף יתרונותיו הרבים של הביטקוין, יש לו גם חסרונות, וביניהם:
אנונימיות חלקית – כתובת הארנק שלנו חשופה ליומן הבלוקצ'יין.
מיסוי ורגולציה – בשל העובדה שמדובר במטבע חדש יחסית, כיום לא קיימים פתרונות מיסוי ורגולציה, עניין החושף את המשתמשים לגניבות או רמאויות.
אבטחת מידע – המעבר לכסף דיגיטלי דורש מאיתנו ערנות וזהירות רבה יותר.
סקלביליות – הביטקוין עוד נמצא בחיתוליו, ולכן אינו יכול להתמודד עם טראנזאקציות רבות במקביל (בניגוד לחברות אשראי, למשל).

Ethereum

את'ריום הוא מטבע וירטואלי, אשר הומצא בשנת 2013 על ידי ויטליק בוטרין ונועד לשני שימושים עיקריים: העברת ערך ובניית אפליקציות מבוזרות. בדומה לביטקוין, פלטפורמת האת'ריום מבוססת על שתי טכנולוגיות עיקריות: בלוקצ'יין ו- P2P (peer to peer – רשת תקשורת בה שני הקצוות משמשים הן כלקוח והן כשרת), וגם באת'ריום קיים אלגוריתם "כריית מטבעות". על אף ששני המטבעות דומים מאוד במהותם, האת'ריום אינו מוגבל בכמותו (אך קצב גידולו הולך ופוחת עם השנים), ונכון להיום קיימים מעל ל-96 מיליון מטבעות את'ריום. נכון לינואר 2019, שער האת'ריום עומד על 108 דולר בלבד (כאשר שער זה מתעדכן לעיתים תכופות). יתרונותיו וחסרונותיו של האת'ריום דומים במהותם ליתרונות ולחסרונות של הביטקוין, במספר הבדלים קטנים:

מהירות ההעברה – על אף שאת'ריום הוא מטבע חדש וצעיר יותר מהביטקוין, מהירות העברת הכספים בו גבוהה יותר. בעוד שהעברה בביטקוין אורכת כ-10 דקות, העברה באת'ריום אורכת כ-14 שניות בלבד.
עלות ההעברה – עלות ההעברה של את'ריום גבוהה יותר מזו של הביטקוין בשל מהירות ההעברה הגבוהה.
כוח מחשוב – כריית מטבעות הביטקוין מחייבת כוח מחשוב עצום, ולכן היא יקרה יותר מכריית מטבעות האת'ריום.
שימוש בפלטפורמה – פלטפורמת האת'ריום נחש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

פרגולה

סוכך לחניה: פתרון הצללה קל וחסכוני