יום רביעי , ינואר 16 2019
דף הבית / מדורים / המומחים / ההוצאה לפועל בדרך

ההוצאה לפועל בדרך

עורך הדין זוהר כורש עם מדריך מקוצר על גביית חובות באמצעות ההוצאה לפועל, הגרוש לא משלם מזונות? מישהו חייב כספים ולא שילם? הנה כל הדרכים לקבל את כספכם בחזרה

הוצאה לפועל

לפניכם הסבר תמציתי ויעיל לפתיחת תיק בלשכת ההוצאה לפועל וגביית החוב באמצעותו,אז באילו מקרים ניתן לפתוח תיק בהוצאה לפועל?
ביצוע של פסק-דין – כאשר ניתן פסק-דין לטובתך, המורה לחייב לשלם לך סכום כסף, או לעשות מעשה.
ביצוע שטר – המקרה הנפוץ הוא המחאה שחזרה, אך כל שטר חוב, שהגיע מועד פירעונו ולא כובד, ניתן לפתוח בגינו תיק בהוצאה לפועל.
תובענה על סכום קצוב – הליך המאפשר הגשת תביעה כספית ישירות להוצאה לפועל, מותנה בסכום חוב קצוב, מכוח הסכם או התחייבות בכתב.
תיקי מזונות – כוללים הוראות חוק ייחודיות ואפשרויות נוספות להליכים (כמו מאסר למשל), ולרוב שלובים בסכסוך הגירושין המתנהל במקביל.
תיקי מימוש משכון/משכנתא – תיקים הנפתחים לצורך מימוש הנכס הממושכן, לרוב, רכב או דירה, לכיסוי החוב. מימוש הנכס נעשה בכפוף להוראות המיוחדות לתיקים אלו ובאמצעות כונס נכסים המתמנה לצורך העניין.

כיצד פותחים תיק?
לכל תיק הוצל"פ יש טופס בקשה לפתיחת התיק, אליו יש לצרף מסמכים נלווים, בהתאם לעניין. בנוסף, יש לשלם אגרת פתיחת תיק בשיעור מסוים מהחוב ולא פחות מהסכום הקבוע בתקנות ההוצאה לפועל.

סקירת התיקים הנפוצים בהוצאה לפועל:
ביצוע פסק-דין – יש למלא את טופס הבקשה ואליו יש לצרף את פסק-הדין המקורי או עותק חתום על-ידי בית-המשפט. האגרה עבור פתיחת התיק הינה בשיעור 1% מהחוב ולא פחות מ- 93 ₪.
תובענה על סכום קצוב – ראשית, יש לשלוח לחייב מכתב התראה בטרם פתיחת תיק. את תיק ההוצאה לפועל ניתן לפתוח 30 יום לאחר שליחת המכתב. לטופס הבקשה לביצוע יש לצרף כתב תביעה המכיל את כל העובדות הנוגעות לחוב, את המסמכים המוכיחים את החוב ואת מכתב ההתראה שנשלח ואישור שליחתו. אגרת פתיחת התיק הינה בשיעור 1% מהחוב ולא פחות מ-116 ₪.
ביצוע שטר – יש לצרף לטופס הבקשה לביצוע שטר את השטר או ההמחאה והעתק צילומי של השטר משני צדדיו. האגרה בסך 1.25% מהחוב ולא פחות מ-187 ₪.
תיק מזונות – פתיחת תיק מזונות מצריכה תשלום אגרה זעומה בסך 23 ₪ בלבד. התיק נפתח על חובות העבר ו/או על המזונות השוטפים, בצירוף הסכם הגירושין או פסק-הדין.

חשוב לדעת שרשות האכיפה והגביה, באמצעות מערכת ההוצאה-לפועל נותנת בידינו כלים רבים, ויש להשתמש בהם באופן מושכל, עד לפירעון החוב.עד כאן על קצה המזלג בתחום ההוצאה לפועל, כמובן שהאמור אינו ממצא את מגוון הסוגיות העולות מכל מקרה ומקרה ואנו ממליצים להסתייע בייעוץ משפטי

משרד עורכי דין זוהר כורש מיהוד – עוסקים בדיני משפחה הכוללים את הליכי הגירושין, צוואות ירושות והסכמים. כמו כן מטפלים בתחום ההוצאה לפועל
האמור להלן אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

השמת בכירים בהייטק

השמת בכירים בהייטק: כל הטיפים